Egzaminy AM, A1, A2 i A

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Przemyślu

Egzaminy AM, A1, A2 i A

motocykle

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii. AM, A1, A2 i A Prawa Jazdy.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu państwowego jest zapewnienie przez osobę egzaminowaną w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, lub A odpowiedniego stroju ochronnego:

 • wiązanego obuwia na płaskiej podeszwie,
 • spodni z długimi nogawkami,
 • kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski,
 • rękawic zakrywających całe dłonie;

Egzaminy praktyczne odbywają się następującymi pojazdami:

 • kat. AM – motorower dwukołowy – Romet Zetka 50 – pojemność 49ccm, moc 2,7 KM
 • kat. A1 – motocykl dwukołowy o pojemności skokowej silnika co najmniej 120cm3 i nieprzekraczającej 125cm3, o mocy nieprzekraczającej 11KW. – Honda CBF 125 – pojemność 125 ccm, moc 11,3 KM
 • kat. A2 – motocykl dwukołowy o pojemności skokowej silnika co najmniej 400cm3, o mocy co najmniej   26KW i nieprzekraczającej 35KW – Kawasaki ER-6N –  pojemność 649ccm, moc 35kW.
 • kat. A – motocykl dwukołowy o pojemności skokowej silnika co najmniej 600cm3 i mocy co najmniej 40KW – Kawasaki ER – 6N – pojemność 649ccm, moc silnika 53kW.

Jeżeli osoba egzaminu posiada prawo jazdy kategorii A1 lub A2 – warunkiem przystąpienia do egzaminu na kat. A jest okazanie prawa jazdy lub potwierdzenia uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie tych kategorii prawa jazdy.

Zadania do wykonania:

 1. Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.
  Nowością w tym zadaniu jest przeprowadzenie motocykla w wyznaczonym stanowisku od pozycji wejściowej do końcowej bez najechania na linię i wykorzystując maksymalnie trzy zmiany kierunku jazdy.

  Zadanie nr.1 - motocykl
 2. Slalom wolny.
  Na to zadanie składa się jazda po łukach w kształcie cyfry 8 (5-ciokrotnie) oraz dwukrotny przejazd pomiędzy 5-cioma bramkami.
  Zadanie nr.2 - motocykl

  Zadanie nr.2 - motocykl
 3. Slalom szybki.
  2-krotny przejazd pomiędzy 5-cioma pachołkami ze średnią prędkością przejazdu nie mniejszą niż 30km/h a przejazdy muszą odbywać się na 2 lub 3 biegu.
  Zadanie nr.3 - motocykl
 4. Ominięcie przeszkody.
  2-krotny przejazd z ominięciem przeszkody raz z lewej, a raz z prawej strony, mierzona prędkość najazdowa w punkcie nie może być mniejsza niż 50km/h (nie dotyczy kategorii AM).
  Zadanie nr.4 - motocykl
 5. Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
 6. Dodatkowo muszą być wykonywane zadania:
  • hamowanie od prędkości co najmniej 50km/h do zatrzymania we wskazanym przez egzaminatora miejscu nie dotyczy kat. AM prawa jazdy.
  • hamowanie awaryjne wykonywane przy prędkości minimum 50km/h – wymóg prędkości minimalnej nie dotyczy kategorii AM.

Na placu manewrowym WORD zainstalowane są urządzenia do pomiaru prędkości średniej oraz najazdowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content