Egzaminy AM, A1, A2 i A
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii. AM, A1, A2 i A Prawa Jazdy.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu państwowego jest zapewnienie przez osobę egzaminowaną w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, lub A odpowiedniego stroju ochronnego:
- wiązanego obuwia na płaskiej podeszwie,
- spodni z długimi nogawkami,
- kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski,
- rękawic zakrywających całe dłonie;
Egzaminy praktyczne odbywają się następującymi pojazdami:
- kat. AM – motorower dwukołowy – Romet Zetka 50 – pojemność 49ccm, moc 2,7 KM
- kat. A1 – motocykl dwukołowy o pojemności skokowej silnika co najmniej 120cm3 i nieprzekraczającej 125cm3, o mocy nieprzekraczającej 11KW. – Honda CBF 125 – pojemność 125 ccm, moc 11,3 KM
- kat. A2 – motocykl dwukołowy o pojemności skokowej silnika co najmniej 400cm3, o mocy co najmniej 26KW i nieprzekraczającej 35KW – Kawasaki ER-6N – pojemność 649ccm, moc 35kW.
- kat. A – motocykl dwukołowy o pojemności skokowej silnika co najmniej 600cm3 i mocy co najmniej 40KW – Kawasaki ER – 6N – pojemność 649ccm, moc silnika 53kW.
Jeżeli osoba egzaminu posiada prawo jazdy kategorii A1 lub A2 – warunkiem przystąpienia do egzaminu na kat. A jest okazanie prawa jazdy lub potwierdzenia uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie tych kategorii prawa jazdy.
Zadania do wykonania:
- Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.
Nowością w tym zadaniu jest przeprowadzenie motocykla w wyznaczonym stanowisku od pozycji wejściowej do końcowej bez najechania na linię i wykorzystując maksymalnie trzy zmiany kierunku jazdy. - Slalom wolny.
Na to zadanie składa się jazda po łukach w kształcie cyfry 8 (5-ciokrotnie) oraz dwukrotny przejazd pomiędzy 5-cioma bramkami. - Slalom szybki.
2-krotny przejazd pomiędzy 5-cioma pachołkami ze średnią prędkością przejazdu nie mniejszą niż 30km/h a przejazdy muszą odbywać się na 2 lub 3 biegu. - Ominięcie przeszkody.
2-krotny przejazd z ominięciem przeszkody raz z lewej, a raz z prawej strony, mierzona prędkość najazdowa w punkcie nie może być mniejsza niż 50km/h (nie dotyczy kategorii AM). - Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
- Dodatkowo muszą być wykonywane zadania:
- hamowanie od prędkości co najmniej 50km/h do zatrzymania we wskazanym przez egzaminatora miejscu nie dotyczy kat. AM prawa jazdy.
- hamowanie awaryjne wykonywane przy prędkości minimum 50km/h – wymóg prędkości minimalnej nie dotyczy kategorii AM.
Na placu manewrowym WORD zainstalowane są urządzenia do pomiaru prędkości średniej oraz najazdowej.